piątek, 30 czerwca 2017

SPRAWOZDANIE ZE WSPÓŁPRACY MIĘDZYNARODOWEJ #eTwinning



W ramach projektu Erasmus+ rozpoczęłam pracę z platformą E-twinning. Założyłam na niej własne konto, zapoznałam się z funkcjonowaniem platformy i jej możliwościami. Przeczytałam informacje o różnych projektach, które już zostały przeprowadzone, o obecnie prowadzonych oraz oferty współpracy na przyszłość. Wybrałam jedno ogłoszenie szkoły hiszpańskiej, która poszukiwała partnerów do swojego projektu. Skontaktowałam się z tą szkołą i tak zaczęła się nasza współpraca.
W projekcie uczestniczyły szkoły z Hiszpanii, Polski, Włoch, Turcji, Czech i Szwecji. Głównym celem projektu było umożliwienie uczniom nawiązania kontaktów z rówieśnikami z innych krajów i prowadzenie korespondencji w języku angielskim.
Na początku nawiązaliśmy kontakt z nauczycielami ze wszystkich szkół uczestniczących w projekcie. Wymieniliśmy się adresami email i numerami telefonów oraz innymi podstawowymi informacjami. Następnie stworzyliśmy bazę naszych uczniów. Każdy nauczyciel zrobił listę swoich uczniów z podaniem ich wieku oraz poziomu zaawansowania z języka angielskiego. Koordynator hiszpański połączył uczniów w pary według ich wieku i znajomości języka angielskiego. Każdy uczeń otrzymał co najmniej dwa adresy email rówieśnika z innego kraju.
Pierwszym zadaniem uczniów było napisanie maila zapoznawczego, w którym podawali podstawowe informacje o sobie, swoich zainteresowaniach i zdolnościach. Po tym gdy udało się ustalić, że wszyscy uczniowie biorący udział w projekcie nawiązali już korespondencję ze swoimi partnerami, przeszliśmy do kolejnego zadania. Każda szkoła przygotowała filmik, na którym uczniowie prezentowali siebie. Wszystkie filmiki zostały umieszczone na wspólnej platformie, tak że każdy mógł obejrzeć filmiki swoich partnerów zza granicy. Następnie uczniowie otrzymywali różne zagadnienia tematyczne, o których sugerowaliśmy im aby pisali w swoich mailach. Niemniej, najważniejsze jest to, że korespondencję prowadzili, bo to było celem naszego projektu. 

Korespondencja jednej z naszych uczennic, Kasi.

Nauczycielka odpowiedzialna za współpracę: Agnieszka Lange

poniedziałek, 26 czerwca 2017

My English Future

On one of the English lessons 1ALO class worked on posters presenting their future visions. The students were particularly concerned with their future L2 selves and their future aims related to English. Below there are the photos taken during the lesson.

Cel lekcji:
  • omówienie możliwości wykorzystania języka angielskiego w przeszłości
  • dostosowanie pracy własnej i pracy na lekcji do potrzeb uczniów
Przebieg lekcji:
  1. Uczniowie kilka minut rozmawiają o swoich planach na przyszłość.
  2. W grupach 3-4 osobowych uczniowie robią listę sytuacji, w których może im być potrzebny język angielski.
  3. Przedstawiciel każdej grupy prezentuje wyniki pracy, następnie uczniowie indywidualnie lub w parach, w zależności od zainteresowań, przygotowują plakaty prezentujące ich samych w różnych sytuacjach, w których będą używać języka angielskiego.
  4. Lekcja kończy się wystawą plakatów na szkolnym korytarzu. 

Autorką jest Barbara Gęsicka, nauczycielka j. angielskiego

piątek, 16 czerwca 2017

Logiczne myślenie - z czego korzystać?


Do logicznego myślenia- ŁAMIGŁÓWKI-  wykorzystałem też  ORIGAMI   kwadrat z papieru. (Korzystałem  z książek np. ORIGAMI  JON TREMAINE- wyd.R.Kluszczyński Kraków 1994)
Uczeń budował różne figury dochodząc do poziomu najwyższego np. „latającego  ptaka” –figura trudna ale uczniowie wykonywali ją według   przepisu-  rób  to  co  ja…    Wykonanie  „latającego  ptaka” dawało wytrwałym  satysfakcję.





Kurs Matematyki 2001 wydał płyty CD do klasy 5 i 6 na których jest szereg gier logicznych np.
zapałki- NIM;  pierwszy do stu;  kółko i krzyżyk na nietypowych planszach;  refleks;  dopasuj; odgadnij zasadę – znajdź kolejną liczbę a także dodawanie i mnożenie na czas na poziomie klasy 5 i 6 szkoły podstawowej.  Gry te również  dawały  uczniom  satysfakcję po uzyskaniu  rozwiązania.
 




Uczniów  klas  starszych  zapoznawałem z testami logicznymi MENSY. Testy te  uczniowie mieli w formie  książki  MENSY  ale także  wyszukiwali w INTERNECIE.








Autorem wpisu jest Jacek Łaciński, nauczyciel matematyki