sobota, 30 grudnia 2017

Storytelling - narzędzia

Przez cały okres trwania projektu językowcy starali się wzmacniać umiejętności tworzenia wypowiedzi w języku obcym. W tym celu korzystaliśmy z wielu narzędzi i dziś chciałam przybliżyć kilka z nich.

Story Cubes

Te niepozorne kości na stałe zagościły na naszych stołach. Sposobów zabawy jest kilka, ale najprościej rzucić i układać wspólnie lub rywalizując wspólną historię, w której zawrze się wszystkie słowa kluczowe z obrazków.
Mamy do dyspozycji zestaw podstawowy (pomarańczowy) i kilkanaście, często potrójnych, zestawów dodatkowych, rozwijających opowieść:

A jeśli nie mamy lub nie planujemy zakupu kości zawsze możemy skorzystać z gotowej darmowej aplikacji zarówno na Androida jak i iOS.

Android  iOS

Dixit
Gry używane na zajęciach dzielę na te nudne, zaprojektowane do nauki i te ciekawe, które miały być po polsku, ale świetnie sprawdzają się na zajęciach z języka obcego. I tak jest z grą Dixit. Zasady te same, ale inny poziom rozgrywki.





Można też storytelling przerzucić na tablety, komputery, do sali informatycznej. Oto moje ulubione narzędzia.

Storybird

Najukochańszy, bo można tworzyć wiersze, ale i mini książeczki. Niestety nie ma jak je bezpłatnie pobrać, ale zawsze można posiłkować się linkiem. Wszak o zabawę tu chodzi!
Storybird - link

Animaker
Dla miłośników tworzenia kreskówek polecam programy typu Animaker. Można tu mieć podstawowe funkcjonalności za darmo, co powinno wystarczyć w szkole.

Toontastic
Na tabletach można zainstalować mnóstwo różnych darmowych narzędzi. Ja polecam Toontastic.

 Pomysły zebrała: Julia Budzowska, nauczycielka j. angielskiego







SPRAWOZDANIE Z WYMIANY POLSKO-FRANCUSKIEJ - #eTwinning



W roku szkolnym 2017/2018 realizujemy w naszej szkole projekt kulturowo edukacyjny wraz z uczniami i nauczycielami liceum europejskiego z Saint Quentin we Francji. Współpraca została nawiązana dzięki aktywności na portalu programu eTwinning. Przedmiotem, na którym opiera się działanie, jest historia, a w szczególności historia dwóch wojen światowych, które w XX wieku rozegrały się także w Europie. W trakcie wymiany polscy uczniowie goszczeni są w domach swoich francuskich kolegów i odwrotnie. Taki system daje możliwości poznawania nowych kultur i tradycji oraz, co najważniejsze, doskonalenie umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim.
Projekt podzielony jest na dwa etapy. Pierwszy z nich, który miał miejsce od 7 do 14 października 2017 roku, realizowany był na terenie Francji. W trakcie pobytu w Saint Quentin, polscy uczniowie zapoznali się z historią I wojny światowej, odwiedzili miejsca pamięci oraz zaangażowali się w przygotowanie plakatów i prezentacji multimedialnych, poświęconych omawianym zagadnieniom. Wyjazd był również okazją do zwiedzenia Paryża.
Drugi etap planowany jest w dniach 8 – 13 kwietnia bieżącego roku w Polsce. Tym razem młodzież zajmie się tematyką drugiej wojny światowej, ze szczególnym wskazaniem na kwestię Żydów i Holocaust. W ramach rewizyty francuskich uczniów planujemy serię warsztatów na terenie szkoły oraz wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Żydów Polskich – POLIN. Ponieważ nasze miasto nierozerwalnie związane jest z historią Żydów, planujemy również grę miejską, której celem będzie zgłębienie tragedii jaka rozegrała się w istniejącym w Łodzi getcie oraz obozie pracy dla żydowskich i romskich dzieci.
Istotnym założeniem współpracy jest jej kontynuowanie przez kolejne lata, tak by w każdym roku móc oprzeć projekt na innym przedmiocie. Dzięki temu uczniowie mogą szlifować umiejętności językowe, a równocześnie pogłębiać wiedzę z danych dziedzin.








Nauczyciel prowadzący współpracę: Justyna Magnus-Żelazko

CHEMICZNA MAPA MYŚLI Metody otrzymywania soli




Cele: uporządkowanie i utrwalenie wiedzy dotyczącej metod otrzymywania soli

Przygotowałam laminowane materiały do wielokrotnego wykorzystania oraz karty pracy z metodami otrzymywania soli.


Były to kwadraciki, na których podany jest wzór soli oraz wzory substancji, które są potrzebne do otrzymywania tych soli. 




Sól jest dwukolorowa, część zielona odnosi się do zasadowego charakteru soli, a część czerwona do kwasowego. Substancje potrzebne do otrzymywania soli pochodzące od części kwasowej są czerwone, a od części zasadowej – zielone.


Czas: 30 minut
Podział uczniów na grupy dwuosobowe. Uczniowie porządkują kwadraciki i układają równania reakcji. 












W wykonaniu zadania pomaga im karta pracy. Po sprawdzeniu poprawności wykonanego zadania uczniowie zapisują równania reakcji w kartach pracy i uzupełniają współczynniki.

Autorka: Izabela Deszcz, nauczycielka chemii

Guessing hidden strengths - WRITING CLUB

Cel:
  • budowanie spójności grupy
  • budowanie pewności siebie
  • budowanie motywacji
Przebieg lekcji:
  1. Uczniowie indywidualnie kończą zdanie “I’m good at…” Opisują swoje ukryte mocne strony.
  2. Uczniowie dobierają się w grupy 3-4 osobowe losując słomki z numerami i przedstawiają
  3. pantomimą swoje mocne strony.
  4. Chętni uczniowie proponują, jak można nauczyć się jakiejś nowej umiejętności.




Autorka: Barbara Gęsicka, nauczycielka j. angielskiego

piątek, 29 grudnia 2017

Po co nam emocje? Interpretacja filmu filmu animowanego W głowie się nie mieści (zajęcia dla uczniów 6 klasy szkoły podstawowej)



Bazując na dobrze dzieciom znanej bajce rysunkowej stworzyłem zajęcia, które koncentrowały się wokół świata emocji. 

Wstęp
Czas: 5 minut
Wyjaśnienie terminu psychologia – nauka zajmująca się procesami psychicznymi, badająca motywacje ludzkich zachowań. Rozmowa o tym, co może dać nam wiedza psychologiczna.

Zadanie pierwsze
Czas 8 minut


Podział na grupy. Zadaniem każdej z nich jest omówienie znaczenie określonej emocji. Jaką rolę odgrywa w filmie i w życiu?

Radość -

Strach -

Odraza -

Gniew -

Smutek -

Zadanie drugie – teatralne
Czas:  12 minut

Grupy mają przedstawić w dowolnej formie (plakatu, scenki...), co mogłoby się stać, gdyby w naszym życiu całkowicie dominowała jedna z emocji. Cel – zwrócenie uwagi na zasadę równowagi, docenienie złożoności życia uczuciowego.

Zadanie trzecie
Czas: 20 minut
Praca indywidualna, stworzenie notatki. Jakie inne filmy/książki pokazują pozytywną rolę uczuć? Jakie emocje pomagają bohaterom?

Zadanie domowe: twórcy filmu zdecydowali się na pięć emocji. Stwórz kolejną postać –  Narysuj ją i określ jej zadania.

Autor: dr Piotr Szwed, nauczyciel j. polskiego i WOK

czwartek, 28 grudnia 2017

Przedświąteczna lekcja - BBC One Christmas 2017 Supporting Act.



W lekcji wykorzystałam dwuminutowy film animowany BBC One Christmas 2017 Supporting Act.

Zadanie pierwsze
Czas: 2 minuty
Zapoznanie z czekającym nas zadaniem.
Uczniowie podzieleni zostają na grupy dwu- i trzyosobowe.

Zadanie 2
Czas: 2 minuty
Uczniowie mają uważnie obejrzeć dwuminutowy film.

Zadanie 3
Czas: 15 minut
Zaczyna się wyścig grup. Mają znaleźć rozmieszczone w różnych miejscach w klasie małe karteczki z kolejnymi pytaniami. Mają za zadanie przeczytać, zapamiętać i podyktować pytanie koledze/koleżance z zespołu. Karteczek nie można odklejać. Po spisaniu wszystkich pytań poszczególne zespoły wspólnie formułują odpowiedzi.
Wygrywa drużyna, która najszybciej udzieliła poprawnych odpowiedzi.







 Autorka: Ilona Bartoszek, nauczycielka j. angielskiego